تبلیغات
[cb:post_tag_name]،">طبیعت زیباوگردشگری منحصربفرد "/> اینجا ایرندگان است... - مطالب تیر 1392

ایرندگان نگینی سبز درقلب بلوچستان

ساخت جاده ایرندگان-دامن ایرانشهر با 95 درصد پیشرفت در حال اتمام است

نویسنده : ایرندگانی
تاریخ:شنبه 22 تیر 1392-04:23 ب.ظ

ایرانشهر، زاهدان - رییس اداره راه و شهرسازی ایرانشهر گفت: عملیات ساخت جاده دامن این شهرستان به ایرندگان خاش با 95 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اتمام است.

ˈخدارحم سارانیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: احداث راه دهستان دامن واقع در شهرستان ایرانشهر به ایرندگان خاش یکی از خواسته های دیرینه مردم این مناطق محسوب می شود که در حال تحقق است.

وی اظهار داشت: تاکنون برای باز کردن نقاط کوهستانی و تراش کوهها در ساخت این جاده که در دل کوههای سربه فلک کشیده قرار گرفته 45 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی گفت: با تکمیل جاده دهستان دامن ایرانشهر به ایرندگان خاش مسیر 220 کیلومتری این محور به 30 کیلومتر کاهش می یابد.

رییس اداره راه و شهرسازی ایرانشهر افزود: صددرصد از نقاط کوهستانی منطقه با تراش کوه ها بازگشایی شده است.

سارانی با بیان اینکه این پروژه در هفته دولت امسال به بهره برداری می رسد گفت: جلوگیری از اتلاف وقت و انتقال به موقع محصولات کشاورزی روستاییان منطقه به بازارهای مصرف از مزایای احداث جاده دامن به ایرندگان است.

وی اظهار داشت: با بهره برداری از این طرح 80 پارچه آبادی با جمعیتی حدود 35 هزار نفر از مزایای آن بهره مند می شوند.

وی گفت: با توجه به اینکه این جاده در کنار باغات متنوع، رودخانه، مزارع برنج و نخلستان های سرسبز واقع شده است با افتتاح آن علاوه بر 190 کیلومتر کاهش مسافت ایرندگان به دهستان دامن زمینه حضور گردشگران در منطقه نیز فراهم می شود. (خبرگزاری ایرنا1/4/92)
ادامه تصاویر


داغ کن - کلوب دات کام
دیدگاه های شما() 

کــُـرْآنَــئ بَـلـۏچی بَــــدَلْ گــَـپّ= ترجمه ی قرآن به بلوچی

نویسنده : ایرندگانی
تاریخ:جمعه 21 تیر 1392-03:34 ب.ظ

بازنشرازوبلاگ "بلوچانی زبان"                         بِسْم الله الرَّحمنِ الرَّحیم

*. شَهْرُرمضان الَّذی اُنْزِلَ فیهِ القرآنْ هُـدَیً لِـلـنّـاسِ وَبَیِّـنٰـتٍ مِّنْ الهُدیٰ واْلْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکـُـمُ الْشَهْرَفَـلـْـیَصُمْهُ وَ مَن کان مَریضاً أَوْ عَلیٰ سَفرٍفَـعِـدَّةٌ مِن اَیّـامٍ أُخَـریُـریـدُ الـلّهُ بِـکـُـم الْـیُـسْـرَوَلایُـریدُ بِـکـُـمُ الْعُسْـرَوَلِتُـکـْمِـلوا العِـدَّةَ وَلِتُکـَـبِّروالـلّهَ عَلیٰ ماهَـدیٰـکـُـم وَ لَـعَـلَّـکـم تَشْکـُـرُون*

تـرجمه ی بَـلوچی= بَـلـۏچــی بَـدَلْ گــَـپّ

           پَه نام الله که بازْ بَکـْـشـۏک ومهربانِــنـْت

(( رمَضانْ ماهِـڃ که یـڃ ماها کــُـرْآنْ یــِڃـرْآتْکــَـه پَـه انسانـَـئ هدایت و راهْـبَـلـَـدْ بَـیَگا گـۏن نِـشانِـیانِـڃ چَـه هدایت وراهْـبَـلـَـدیِ حَـکّ وباطل؛ گــُـرا هرکــَـسڃ که چَه شما ماهـا بـِگِــنْدیتّ ؛ رۏچَـگـا بِـدرایتّ و آ کــَـسڃ که مریضِـن یا که سفراهِـنْ؛دِگِه رُۏچان رُۏچَگ بـِداریتّ؛الله شُمَـئ راحَــتِـیا لۏ̈طـیتّ؛ نه که شُمَـئ زَحْـمَـت وآزارا؛رُۏچَگان پورَه کــَـنِـت و هُـدایــا مَـزَنْ بِـزانِـتْ که آهِـیا شمارا راهْـبَـلـَـد وهدایت کــُـرْتــَه تا که شما هُـداهــَـئ شُکـْـرا جا بـِـیـارِت))          

ترجمه ی فارسی:

(رمضان ماهی است که درآن قرآن نازل شد جهت هدایت وراهنمایی انسان ونشانه هایی ازهدایت پس آنْ کس از شما که آن ماه را دریابد؛روزه بدارد. وآن کس که مریض یا درسفراست؛روزهای دیگری روزه گیرد.خداوندراحتی شما را می خواهدنه زحمتـتان را؛روزه ها را تکمیل کنیدو بزرگ بشمرید خداوند را چون شما راهدایت کرده است.تا که شکرگزاری نمایید.)ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

لچکار یا فصل شالیکاری در ایرندگان

نویسنده : ایرندگانی
تاریخ:یکشنبه 9 تیر 1392-03:46 ب.ظ

تصاویربرگرفته از وبلاگ"ایرندگان بزرگ" می باشد که حاصل زحمت آقای مجید صابری هستند.

a2894_______819x614_19.jpg

ادامه تصاویر


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
Code Center

انجمن بلوچستان ...کلیک کنید...